Jak urządzić małą garderobę?

jak-urzadzic-mala-garderobe

Niewielki metraż nie wyklucza możliwości stworzenia w pełni funkcjonalnej, wygodnej przestrzeni do przechowywania ubrań i akcesoriów. Wystarczy  zastosować kilka sprytnych rozwiązań, a nawet małe i nieustawne pomieszczenie zamieni się w praktyczną garderobę. Od czego zacząć? Jakie meble wybrać? Odpowiadamy. 

Urządzanie małej garderoby krok po kroku

W projektowaniu praktycznej garderoby nie sam metraż jest najważniejszy, a właściwe zagospodarowanie wnętrza. Można przecież posiadać duże pomieszczenie z kilkoma mało pojemnymi szafami, a można również dysponować niewielką przestrzenią z doskonale rozplanowanymi meblami mieszczącymi znacznie większą ilość ubrań. Dlatego też, planowanie garderoby należy zacząć od dokładnego sprawdzenia jej wymiarów i określenia dostępnego miejsca do zagospodarowania. Nie bez znaczenia pozostaje też ilość ubrań danego rodzaju. Ten czynnik wpływa bowiem bezpośrednio na wybór odpowiedniego systemu przechowywania. 

Kolejnym etapem urządzania małej garderoby jest dobór poszczególnych komponentów wnętrza szafy. W tej funkcjonalnie zaprojektowanej muszą znaleźć się:

  • półki – posłużą do układania T-shirtów, bluzek, bluz, swetrów czy jeansów, 
  • drążki lub wieszaki – sprawdzą się doskonale w przypadku przechowywania wymagających prasowania koszul i eleganckich spodni, a także dłuższych ubrań, takich jak sukienki czy kardigany,
  • szuflady – w tych głębszych schować można odzież lub buty, w płytkich natomiast bieliznę i akcesoria, np. biżuterię; tutaj warto użyć pudełek lub dedykowanych organizerów, które pomogą utrzymać porządek. 

Jakie meble i aranżacje sprawdzą się w małej garderobie? 

Poszukujący wyposażenia do garderoby o niewielkim metrażu mają do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest skorzystanie z gotowych mebli dostępnych w sklepach sieciowych. I choć kuszą one atrakcyjnymi cenami i są łatwo dostępne, to często ich pojemności i wymiary nie pozwalają zagospodarować w pełni całej przestrzeni. 

Doskonałą alternatywą dla gotowych rozwiązań jest druga opcja, czyli nic innego jak zamówienie mebli do garderoby na wymiar. Możliwość zaprojektowania systemów od podstaw pozwoli na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni i zagospodarowanie całych ścian – od podłogi aż po sufit. Meble na zamówienie to również gwarancja pełnej personalizacji począwszy od materiałów, poprzez kolorystykę, aż po najmniejsze detale typu uchwyty. 

W urządzaniu małej garderoby pomocne okazują się także takie elementy aranżacji jak odpowiednie oświetlenie i jasna kolorystyka. Ciekawym trikiem jest również ułożenie ubrań według kolorów. Wszystko to wpływa na optycznie powiększenie przestrzeni. Jeśli wnętrze na to pozwala, dodatkowo warto wyposażyć je w lustro