Jakie fronty kuchenne wybrać?

jakie-fronty-kuchenne-wybrac

Fronty kuchenne to jeden z pierwszych i ważniejszych elementów, które powinny przykuć uwagę. Ważne jest nie tylko ich wykończenie, lecz także rodzaj materiału z jakiego są one wykonane. Przyszli właściciele stają przed niełatwym wyborem – jakie fronty kuchenne wybrać? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od tego z jakich materiałów wykonuje się fronty kuchenne i jakie są dostępne wykończenia.

Najpopularniejszym materiałem, z jakiego wykonuje się fronty kuchenne jest drewno. Takie fronty są solidne i trwałe, a co za tym idzie, ich cena jest wyższa. Drugim popularnym materiałem jest płyta MDF. Fronty tego typu są dostępne w formie lakierowanej lub fornirowanej. Jest to zatem znacznie tańsza opcja, lecz przynosząca wiele możliwości, dlatego też należy do tych najczęściej wybieranych.

Dostępnych wykończeń frontów kuchennych jest kilka do wyboru:

  • Fronty fornirowane, czyli płyta MDF oklejona warstwą naturalnego drewna. Zaletą tego rozwiązania, jest wygląd przypominający drewno oraz powtarzalność wzoru. Wadą natomiast jest podatność na uszkodzenia.
  • Fronty laminowane (foliowane), czyli te które są pokryte folią PCV. Dostępna jest ona w wielu barwach, co daje praktycznie nieograniczone możliwości doboru odpowiedniego koloru i odcienia. To rozwiązanie trwałe, odporne i łatwe w czyszczeniu.
  • Fronty lakierowane, czyli pokryte specjalnym lakierem, który dostępny jest w wielu kolorach i odcieniach. Mogą one być wykończone na wysoki połysk, półmat lub całkowity mat. Fronty lakierowane na wysoki połysk doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, natomiast fronty matowe w tych większych.

Zatem, jakie fronty kuchenne wybrać do naszych mebli? Jest szereg zależności, które powinny wpłynąć na podjęcie decyzji. Przed ostatecznym wyborem należy przeanalizować swoje potrzeby oraz zalety i wady dostępnych poszczególnych rozwiązań. Następnie należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, częstotliwość jego użytkowania oraz dostępny budżet. Różnorodność dostępnych materiałów i wykończeń sprawia jednak, że każdy z pewnością znajdzie w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie do swojej kuchni.